En ny ”svensk” spelsajt
Jag vet vad du tänker. Jag vet vad jag tänker. ”Precis vad vi behöver, en till spelsajt”. Det är ju inte så att vi har tillräckligt många av dem. Men kanske kan norska Gameroobie röra runt i inavelgrytan, eller nåt. Jag har inte haft tid (ork) att tugga mig igenom artikelbiblioteket, men vad tror ni? Om man ska försöka att slå sig in på marknaden så tror jag att det är väldigt viktigt att man har en egen unik nisch, istället för att försöka uppfinna hjulet igen och skriva exakt samma saker som alla andra. Försöker man göra en ny Gon/Kong/Gamereactor så är det dömt att misslyckas.
Discuss!
November 7th, 2006 at 8:48 pm Quote
“att försöka uppfinna hjulet igen och skriva exakt samma saker som alla andra.”
Vilket i alla fall än så länge verkar vara precis vad det är. Så vitt jag kan se är det fullständig brist på särskiljande drag.
November 7th, 2006 at 9:06 pm Quote
Mmm… kikat lite nu och, tja…
November 7th, 2006 at 10:52 pm Quote
Snaaaaaaaaaaaaaaaaaaark.
Förlåt. Men…nej.
November 7th, 2006 at 10:59 pm Quote
De har ju ett trevligt kanalupplägg i stil med större internationella sajter, det hade jag gärna sett mer av.
November 7th, 2006 at 11:31 pm Quote
Hej. Det stavas “spelbranschen”. Hejdå.
November 7th, 2006 at 11:36 pm Quote
Jaha.
November 8th, 2006 at 12:58 am Quote
Fan vad hemska vi är.
November 8th, 2006 at 1:07 am Quote
Vi är bara avundsjuka för att de är så mycket bättre.
November 8th, 2006 at 12:46 pm Quote
Mm. Jag vill också skriva ihop alla ord som ska särskrivas.
November 8th, 2006 at 1:01 pm Quote
“Välkommen in i gänget Gameroobie! Som ni märker gillar vi inte nykomlingar här men bara ni hänger kvar ett par år så gillar vi säkert er också!”
November 8th, 2006 at 2:39 pm Quote
GR är väl knappast en nykomling längre.
November 8th, 2006 at 3:33 pm Quote
De har ett livat forum i alla fall…
November 8th, 2006 at 4:01 pm Quote
Nä, jag tycker inte att det behövs flera vanliga onischade spelsajter. Vad jag däremot skulle tycka vara kul är om vissa av de större spelsajterna skulle slå sina påsar ihop (om inte annat för att röra om i grytan).
November 8th, 2006 at 4:31 pm Quote
Söt “maskot” och kul att se Thomas Sol Sunhedes namn:-). Ser väl måhända inte så unik ut än, men det ska bli kul att se hur det utvecklas i alla fall. Tufft att “slå sig in” bland alla forum osv. och det känns ju som en stark community är av avgörande betydelse för hur framgångsrik en sida ska bli.
November 8th, 2006 at 4:42 pm Quote
“När jag säger att jag rekommenderar ett köp, trots det förhållandevis låga betyget, så bör ni förstå min poäng; spelet är en debut, det är buggigt, det visar ändå styrka inför kommande spel. Vissa kallar spelet lysande, märkligt nog, jag kallar det ’förtugg’. Kör hårt, Avalanche!”
Så dåligt att det är kul! Ivan Andersson borde vara allas hjälte.
November 8th, 2006 at 4:47 pm Quote
Tack för alla dessa stående ovationer! Vi ska göra vårt bästa för att bli liiite bättre än en snarkning iallafall;) Det är kanske inte det lättaste att starta upp en “unik” sida från dag ett men tanken är väl att vi så småningom ska göra vår egen grej. Ideérna finns men det tar en stund att få allt att funka.
Ha det gött!
Puss
November 8th, 2006 at 5:37 pm Quote
Björn: Hur etablerat är Gameroobie egentligen. Utöver den norska grunden hörde jag om en engelsk sajt också?
November 8th, 2006 at 6:51 pm Quote
Jag tycker det är synd att GR inte satsar unikt från början - jag har svårt att läsa igenom alla notis-recensioner och dessutom luktar det mainstream från den första nerladdade “bitten”.
Kul med en ny sida som har potential (?) synd att den inte motsvarar förväntningarna/förhoppningarna. Bättre lycka nästa gång kanske?
November 8th, 2006 at 8:20 pm Quote
Den norska sidan är själva grunden, sen startade GR upp i England efter det. Den engelska sidan är väl egntligen mer inriktad på artiklar och saknar nästan helt recensioner, antagligen hårdare klimat bland engelsktalande skribenter.
Vi på den svenska sidan är till viss del begränsade av den norska chefredaktörens arbete, men vi arbetar på att få till de funktioner och delar på sidan vi vill ha. Dock har vi dragit igång sidan för att få besökare och förhoppningsvis få ett fungerande forum (inte det lättaste men kanske det viktigaste). Vi tror att med rätt medarbetare och lite nytänkande så kan vi få sidan att bli riktigt bra. Sen kanske det är svårt att överge det allmänna tänkandet kring spel, trots allt har det flesta gemensamma värderingar om vad som utgör ett bra spel.
November 8th, 2006 at 8:35 pm Quote
“Den engelska sidan är väl egntligen mer inriktad på artiklar och saknar nästan helt recensioner”
Där har vi ett koncept. Ett Escapist på svenska (nästan som Truth Lasers var) vore ju om något kul.
November 8th, 2006 at 9:11 pm Quote
Frågan är väl om svenska spelskribenter har tillräckligt mycket att säga. Truth Lasers blev ju inte så långlivad, men om det berodde på brist på motivation/tid hos Oskar Skog eller skribenterna vet jag inte..
November 8th, 2006 at 9:45 pm Quote
Håller med Jimmy här, Escapist på svenska vore hur kul som helst.
När det gäller Truth Lasers så var det andra nummret ganska långt planerat, men det blev väldigt turbulent under en period så Oskar - loket - hann (som jag minns det) helt enkelt inte med. Prioriteringen påverkades naturligtvis också av att han plötsligt fick betydligt mer att göra åt SP.
Så nog borde det finnas saker att säga, men i vanlig ordning (i alla fall när det gäller ett projekt helt utan vinstsyfte) så krävs det en eldsjäl som har tid att hålla i trådarna. Ett syfte med en sån sida skulle ju till och med kunna vara att försöka tänja på gränserna; testa lite alternativa perspektiv, skriva om “nya” saker, intervjua “nya” människor osv.
November 8th, 2006 at 10:13 pm Quote
Vet många spelskribenter som än inte har fastnat i rutin och fortfarande kan tänka utanför lådan. Men frågan är snarare tiden. Vet själv att jag tetrispusslar för att kunna optimera varenda vaken sekund.
November 8th, 2006 at 10:28 pm Quote
Jo, det är samma här tyvärr:-(. Och det känns allt svårare att rensa upp brädet. Så för egen del ligger alla typer av “roliga” sidoprojekt (har även planer på en svensk Saturnsida och ett litet “hemligt” projekt) som det här på andra sidan nästa sommar. Men det finns ju som sagt många andra förmågor, både “kända” och säkert också helt okända, så det vore kul om någon drog igång något åt det här hållet. Jag står gärna och hejar på med en vimpel vid sidan om och bidrar mer än gärna med en sidfyllare eller två ifall någon bara agerar redaktör/projektledare:-).
[texten ovan kan med fördel läsas som en uppmaning…]
November 8th, 2006 at 11:11 pm Quote
Det skulle antagligen vara ett otroligt krävande arbete att göra den svenska versionen av Escapist. Nyhetsmässigt skulle man antagligen konstant sitta på andrahandsinfo om de verkligt stora nyheterna då spelskribenterna i USA har både organisationen och den breda målgrupp (alla engelsktalande). Trots allt är mycket av nyheterna i spelvärlden välplanerad reklam från spelutvecklarnas sida. Dessutom är spelbranchens välde i Sverige aningen begränsat.
Dock kan man kanske ta till sig av möjligheten att göra mer repotage om livsstil och spelkultur. Nya vinklar på artiklar är också en bra idé. Att utvecklarna till ett spel tycker att deras produkt är den bästa är väl föga förvånande, men vad nya kulturministern tycker om spel är kanske en annan femma.
November 8th, 2006 at 11:25 pm Quote
Fast de roliga vore ju en spelsite/tidsskrift helt utan nyheter, förhandstittar, recensioner osv. Det har såklart sin plats, men som komplement till det befintliga utbudet vore det kul med några som helt skippar att spegla det som “händer i branchen” och mer fokuserar på vad som händer i “spelvärlden” i stort. Vad har den har för betydelse för kultur (i bred bemärkelse) och de människor som så att säga lever genom den snarare än på den? Nyheter kan man läsa nästan var som helst, mer udda porträtt och unika artiklar på betydligt färre ställen.
På så sätt slipper man dessutom oroa sig (om man nu gör det) för att plantera välplanerad reklam av den enkla anledningen att man ändå inte skriver om något som spelbolagens marknadsavdelningar har något intresse av:-).
November 8th, 2006 at 11:30 pm Quote
Och självklart man kan ju skriva om spelindustrin också, men man behöver ju inte bara (eller överhuvudtaget) fokusera på det senaste och “aktuella”.
November 9th, 2006 at 12:00 am Quote
Förstår vad du menar och håller med helt och fullt. Spelskribenter blir lätt förmedlare av reklam åt utvecklare och distributörer. Men på sätt och vis är det som många vill åt. De flesta (tror jag givetvis) vill läsa om nya spel, vilka vapen som kommer finnas i Halo3 samt recensioner på nya spel. Kan man däremot varva detta med intressanta artiklar som bjuder mer på spelkultur och mindre mainstream är jag mer än nöjd.
November 9th, 2006 at 12:10 am Quote
Absolut vill många det, jag också:-), problemet (?) är ju bara att det redan finns så mycket av den sortens material. Inte minst på webben. Så (och nu menar jag inte att ni bör satsa på just det) att nisha sig på det där “andra” (som oftast bara får fungera som krydda i salladen man presenterar) tror jag kan bli en lyckad satsning. Inte ekonomiskt måhända, men besöksmässigt och för ens egen tillfredställelse (att kunna göra något eget). Av samma anledning tror jag också att en renodlad retrosite skulle kunna bli riktigt lyckat om den gjordes bra (också ett av de där projekten jag önskade jag hade tid med…).
November 9th, 2006 at 12:31 am Quote
Samma tanke har slagit mig med retrosidan. Grymt häftigt att lägga upp ett spelbibliotek med klassiker, alla låtarna på mp3 för nedladdning, ett schysst forum där man delade gamla spelminnen osv.
Men det är det där med tid kontra pengar som ställer till det samt, i mitt fall, oförmågan att kunna bygga den typen av sida. En möjlighet hade kanske varit ett gemensamt projekt mellan spelsidorna där artiklar om spelkultur kunde samlas utanför alla andra recensioner och nyheter. Det skulle bli som en digital poetry slam där både mer och mindre etablerade skribenter kunde ge sitt bidrag.
Nu tror jag att det är färdigflummat för idag;) På återseende!
November 9th, 2006 at 12:45 am Quote
Jag tyckte att jag läste en önskan i något inlägg här om att det hade varit kul om några svenska sajter slog sig ihop, mest för att det skulle hända något.
Hur som helst så är det här väl lite semi-kul på det sättet då. Måste vara trevligt att jobba med en sajt där man kan fokusera sig på det redaktionella materialet mer och slippa sitta med skärmdumpar och filmklipp osv.
Hur funkar det med utbyte mellan redaktionerna? Översätts material, kanske inte recensioner, men t ex intervjuer och annat?
November 9th, 2006 at 12:17 pm Quote
Utbytet är väl tänkt att bli större allt eftersom. Intervjuer och artiklar är just den typ av samarbete som vi kan dra nytta av.
Det faktum att bildmaterial och videoklipp läggs upp från tre olika håll är också bra och ger snabbare och bredare tillgång. Däremot gäller det att ha bra kommunikation vad det gäller vad som läggs upp. Dels för översättning, dels för att undvika att lägga upp samma material flera gånger.
November 9th, 2006 at 9:31 pm Quote
Ska bli kul att se hur det utvecklas.