Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /customers/olaskoog.se/olaskoog.se/httpd.www/attskrivaomspel/wp-includes/cache.php on line 33
Att Skriva Om Spel » Blog Archive » Gamingeye och dagspress

Gamingeye och dagspress

Via bloggen Speljournalistisk med mera hittade jag Gamingeyes artikel om dagstidningarnas speljournalistik.

Artikelns förtjänst är de uttalanden som diverse dagstidningsjournalister gör om svensk spelpress. Bristen på journalistiskt kunnande lyfts bland annat fram och kritiken är massiv på sina ställen. Bjarne eller nån annan för tillfället aktuell spelskribent kunde gott ha fått försvara.

Det här är ju frågor vi varit inne på här de senaste dagarna och det ges en del vettiga perspektiv på det vi kallar speljournalistik i Gamingeyes artikel.

35 Responses to “Gamingeye och dagspress”

  1. Palle Says:

    Hmm… jag tror det handlar om att förena två världar. Vi spelskribenter faller på att inte vara journalistiskt utblidade, även om vi är experter på spel. Dagspressens journalister faller på att de är okunniga om spel även om de är journalistiskt utbildade. Generellt sett. Petter är fortfarande, ursäkta, inkompetent på området.

  2. Jimmy Says:

    Argh tänkte precis skriva ett inlägg om detta =)

    i vilket fall..
    Peter Ottsjö fäller intressanta (och träffande, av det interna snack jag har hört) kängor mot bland andra Xbox Life:
    ”Vi vill alltså vara motsatsen till ett inställsamt och uselt reklammagasin som Xbox Life.”

    Och ett kanske inte lika genomtänkt känga mot övrig spelpress:
    ” När det gäller vårt oberoende har vi aldrig tagit emot några gratisresor och numera tar vi heller inte emot någonting (som inte är nödvändigt för jobbet) på spelföretagens egna pressträffar.”

    Naturligtvis är det beundransvärt att de inte tar emot gratisresor, men samtidigt så är det lätt för Aftonbladet med en aningen bättre ekonomi än hela svenska spelpressen tillsammans.

    Sedan var stycket med Sara “finns verkligen Nintendo fortfarande?” Haldert väldigt underhållande =)

  3. Jimmy Says:

    Tycker dock att Simon tappar lite i slutet då han hela tiden ska poängtera att kvinnorna inte alls är objekt i spel. Det verkar som om han blir lite väl deffensiv (typiskt manligt) när han talar genus med Hallgren.

  4. Joakim Says:

    “Argh tänkte precis skriva ett inlägg om detta =)”

    Ledsen, gäller att vara snabb här på Asos :) Du får gärna redigera mitt inlägg om det är något du vill lägga till.

  5. Jimmy Says:

    Ingen fara :)
    Jag har lagt till det jag ville ha sagt här i kommentarererna.

  6. Johan Eklund Says:

    “Mängden spel med kvinnliga hjältar är väl ungefär densamma som i filmindustrin, där journalistiken sällan kallas gubbig”

    Ett påstående jag skulle vilja utmana. Upp till bevis!

  7. Emil K Says:

    Tomb Raider är ju den mest inkomstbringande filmen med en kvinnlig actionhjältinna - så man borde ju kunna applicera exakt samma kritik mot film som mot spel i sådant fall :)

    Tocken däringa Lara, hon ska då förstöra kvinnoidealen i alla medier.

  8. Joakim Says:

    “Tycker dock att Simon tappar lite i slutet då han hela tiden ska poängtera att kvinnorna inte alls är objekt i spel.”

    Jag skulle vilja säga att det är ett bra exempel på hur dåligt det kan bli när reportern blandar in sina egna åsikter och i texten börjar argumentera mot intervjupersonerna. Det blir godtyckligt och, just, subjektivt. Vill han göra en poäng så är det bättre att fråga någon med pondus som har större koll på hur det faktiskt ligger till.

  9. Jakob S Says:

    Jag har fortfarande inte sett Tomb Raider: The Cradle of Life, känns på något lustigt vis som att Tomb Raider: Legend bjuder på betydligt bättre underhållning även om mediet skiljer sig :)

  10. Johan Eklund Says:

    Jag har sett bägge filmerna, och minns ärligt talat ingenting från dem… och då anser jag mig ha gott minne för handling och story i allmänhet.

  11. Benke Says:

    Lite ointressant att prata med SvD om spelbevakning dock… de köper ju speltäckningen från Dagbladet (Sundsvall) - Brånfeldt och grabbarna. Det senaste jag såg som inte var inköpt var en pinsam rewrite av en pressrelease från MDTS för några veckor sedan. Den handlade om spelförsäljningen i Sverige och på slutet så kom två stycken om Game Awards-vinnarna av någon anledning med. Antagligen för att det var från en pressrelease som också kom från MDTS.

    Aftonbladet har gott i bräschen tidigare för speljournalistik i dagspressen och de tappade när Rudin försvann (så klart), men börjar hämta sig igen. Visst skrattade man gott åt att Black inte var som på riktigt. Vilken chock! Men de gör en hel del bra också, även om jag tycker att de ger för höga betyg till storsäljare och sänker kvalitetsspel för att de är smala.

    Mig veterligt betalar en speltidning i världen sina resor själva och det är EGM (som visserligen är en ganska hemsk tidning), men det har betytt att de tappat många exklusiviteter till Game Informer (som växt och gått om storleksmässigt) också. Om viljan fanns där skulle det säkert vara möjligt att komma runt utgivarfinansierade resor. En korrespondent i London och en på västkusten i USA skulle räcka långt för en svensk tidning. Men kommer läsarna verkligen belöna den tidning som lägger ner de extra pengarna och samtidigt kanske missar några av exklusiviteter? Antagligen inte…

  12. Jakob S Says:

    Johan; Jag kommer ihåg någonting om att det var en ond kille i ettan och att de sprang uppför en jättepyramid och att tiden spolades hit och dit. herrjösses :)

  13. SB Says:

    Intressant respons, bugar och bockar och förstår nu att det hade varit en bra idé att höra med någon mer insatt angående kvinnor som objekt i spel, men det känns inte som en katastrof. Dessutom visste jag att om jag gjorde på det här sättet så skulle diskussion och intresse skapas, och intresse är inte alls helt fel med tanke på mina kommande artikelprojekt ^^. Men som sagt, ska göra på annorlunda sätt nästa gång.

  14. Johan Eklund Says:

    Jakob:
    Vi kanske kan pussla ihop det här. Jag minns en motorcykel på en bro. Det är ärligt talat allt. Vet inte ens vilken av filmerna.

  15. Johan Eklund Says:

    SB:
    Artikelserie? Låter intrikat. Ser fram emot att läsa mer.

  16. Jakob S Says:

    Jag kommer ihåg ett rum i Croft Mansion där hon hängde och svängde i nån gummilina i en sele för att träna (okej, det där lät konstigt me knows) och så blev hon attackerad så hon började springa på väggarna och sånt.

    Haha, okej vi slutar där kanske? :)

  17. Johan Eklund Says:

    Det är nog lika bra. :)

  18. SB Says:

    Johan Eklund: Mja, mjo, det kan man kanske kalla det. Eller egentligen inte, men säg så här… spelbranschen är ett träd, vi har djupanalyserat en gren och kommer i framtiden att göra samma sak med varje liten kvist.

  19. Jimmy Says:

    “Jag skulle vilja säga att det är ett bra exempel på hur dåligt det kan bli när reportern blandar in sina egna åsikter och i texten börjar argumentera mot intervjupersonerna.”

    Kunde inte ha sagt det bättre själv. Texten hade vunnit en hel del på att hålla sig objektiv hela linan ut. Men det gick tyvärr från speljournalistik till speljournalism.

  20. SB Says:

    Valde att omformulera den där biten.

  21. Olle Says:

    Scenen där Lara slåss mot en elak husrobot är ju skön, och den nyss nämnda repscenen är ju snudd på John Woo.

  22. Mårten Kai-Larsen Says:

    SB: Gällande Tjejer i spel så måste dessvärre hålla med Jimmy och Joakim, det känns lite tunnt och defensivt.

    Benke: Jag förstår inte din poäng, menar du att det är bra att bevakningen av en bransch direkt betalas av sagda bransch? Mnar du att spelbevakningen aldrig skall växa upp och bli fristående? Jag kan inte förstå varför det skulle vara bra med dålig ekonomi, beroende av leverantörerna, outbildade skribenter mm.

  23. Benke Says:

    Mårten: Jag var kanske lite otydligt även om jag tror att du vill missförstå av någon anledning (lite hungrig kanske?). Jag talar givetvis ur förlagets strikt ekonomiska perspektiv. Att betala för utlandskorrar, resor och så vidare är inget man får tillbaka i fler sålda exemplar, snarare tvärtom om man missar exklusiviteter. Vad jag själv skulle föredra är en annan femma, hade gärna suttit på västkusten i USA eller London som korre för en speltidning. Man kan önskedrömma hur mycket man vill här på bloggen om hur det borde vara, men det finns en verklighet också och den får man göra det bästa man kan utav. Huvudsaken är ju att innehållet inte påverkas, journalisten är fortfarande filtret, men sen kan man ju alltid diskutera hur pass väl man lyckas med detta.

  24. Mårten Kai-Larsen Says:

    Benke: Självklart ville jag överdriva, missförstå vet jag inte. Jag tycker bara att det är tråkigt att det är en allmänt låg framtidstro på speljournalistik, pengarna finns där, konsumetintresset ökar dramatiskt. Jag väljer att tro att speljournalistik ser helt annorlunda ut om tio år, alla är utbildade journalister, fristående med en budget som tillåter ett oberoende från branschen. Kanske vi får se annonser för andra saker än spel i speltidningarna, kanske kan de bli heta att annonsera i för en större grupp företag.

  25. Michael Gill Says:

    bra initiativ som tyvärr kanske faller lite på utförandet. fler uppföljande frågor och, som andra påpekat, mindre eget tyckande. jag föredrar att låta de intervjuade tala och på så sätt visa bilden av “verkligheten”. Och så heter hon ju Hanna Malmodin, inget annat.

    tjejerna får, i min mening, ta onödigt mycket skit också. det finns ju uppenbarligen tjejer som kan mycket och som skriver (Malmodin tycker jag är ett bra exempel) och killar som skriver och gör blunders. Ottsjö brukar hålla rätt bra klass men har ju gjort grejer som när han pressade nån stackars bergsalait på varför nintendo sviker sina konsumenter när dom släpper en ny ds… bra ambition att sätta hårt mot hårt men den gången blev det lite felriktat kanske.

  26. Jimmy Says:

    “Tv-spelstidningar lider framför allt på bristen på stilistiskt duktiga journalister som är kunniga inom kultur och kan utveckla recensionerna i en mer tvärvetenskaplig riktning, istället för att bara ha referenser till andra spel eller speltillverkare.”

    Detta stämmer rätt bra om man ska generalisera. Men gräver man lite djupare så ser man att det faktiskt finns skribenter som inte bara parallellkopplar till samma kultur. Exempelvis så är Carl-Johan Johansson (GON) en riktig mo’fo som drar popkulturella referenser utan att krysta. Sedan kan man diskutera hur inresasnt det är att rada ismer när man ska recensera TV-spel. Saken är den att de flesta spel som görs har fortfarande samma budskap som ex Virtua Cop. När det sedan släpps spel som Killer 7 och SotC så gör alla skriventer i byxorna för att de får möjlighet att droppa ismer som de plockade upp på gymnasiets psykologi/samhälls/etc-lektioner (jo, jag vet att jag dissar mig själv i detta inlägg). Dessutom så har ju spelrecensioner alltid varit mer konsumentupplysande än bok-/filmrecensioner av den simpla anledning att spel fortfarande betraktas som produkter mer än något annat.

    Mårten: Jag förstod att du överdrev ditt tidigare inlägg men precis som Benke skriver så är det en knapp promille av läsarna som skulle “belöna” tidningar som skulle finansiera sina egna resor (vilket i sveriges spelpress för tillfället är omöjligt) och flertalet läsare skulle säkerligen överge dessa “pressetiska” tidningar till förmån för de tidningar som tar “mutresorna” och får fetare material att labba med. Spelföretagen köper ju inte våra åsikter men det de däremot gör är att indirekt köpa “annonsplats” i form av artiklar (oavsett skribentens output).

  27. Johan Eklund Says:

    “Detta stämmer rätt bra om man ska generalisera. Men gräver man lite djupare så ser man att det faktiskt finns skribenter som inte bara parallellkopplar till samma kultur. Exempelvis så är Carl-Johan Johansson (GON) en riktig mo’fo som drar popkulturella referenser utan att krysta.”

    Alltså, jag tror bristen ligger i att hon nog mest såg till de tryckta medierna i det uttalandet. Eller så är hon helt enkelt omedveten om att det faktiskt finns de av oss som med jämna mellanrum gör sådana strävanden. (Bara gräv lite i Kultur- och Artikel-arkiven hos oss för en hög bra exempel). Fast visst är det sant att sådant material inte direkt duggar tätt, och att man heller inte alltid lodar så djupt som man kanske borde.

  28. Martin Karlsson Says:

    “Dessutom så har ju spelrecensioner alltid varit mer konsumentupplysande än bok-/filmrecensioner av den simpla anledning att spel fortfarande betraktas som produkter mer än något annat.”

    Kan det ha något att göra med prislappen också, månne? Ett spel kostar 2-3 gånger så mycket som en film, så det är nog lite surare för konsumenten att “luras” av en spelrecension.

  29. Mårten Kai-Larsen Says:

    Jimmy: Är aftonbladet en dyr tidning? Kostnaden hamnar inte på den enskilde konsumenten, det handlar om att öka upplaga och locka andra annonsörer, något som jag tror är lättare om tidningen representeras av en mer normalt sammansatt redaktion, dvs högre utbildning, mer spridd ålder, fler tjejer samt en totalt sett vidare och mer kritisk syn som jag iofs tror man får på köpet med en mer traditionell sammansättning journalister. Idag verkar spelpressen själv vilja behålla sin särställning som inbtressant för fåtalet nördar genom att exempelvis genom denna sajt hävda att recensioner inte är konsumentupplysning och att ni inte vill vara mer mainstream för ni tror inte att mainstreampubliken vill läsa om spel. Visst lägger jag orden i er mun men en hel del sådana reaktioner har jag stött på när kommenterar det enligt mig svårtillgängliga sätt ni skriver om spel på. Jag tror i alla fall att det finns en stor potential publik i den publik som idag får sin information från Metro och Aftonbladet. Att konstant hävda att det inte går, bara en promille vill det, vi behöver inte ändra oss etc tror jag inte är gynnsamt för tv-spelsjournalistiken vare sig jag har helt fel eller inte. Som sagt, jag har inget facit, det är bara mina synpunkter.

    Martin Karlsson: Precis det problem som gör det så lätt för GRN att fälla ett inslag om TV-spel men svårare att fälla ett inslag om senaste Triangelfilm-importen. En slags gammal svensk idealisering av underhållning som genom att stämpla den som kultur slipper inse de kommersiella krafterna som behövs. Farligt nära fildelningsdebatten…

  30. Jimmy Says:

    Mårten: det är inte särskilt relevant att AB bara kostar under tiokronan medan Reset/SP etc är betydligt dyrare. Vad jag menar är att AB har råd med att skicka sitt folk kors och tvärs. Det har inte svensk spelpress.

    “Att konstant hävda att det inte går, bara en promille vill det, vi behöver inte ändra oss etc tror jag inte är gynnsamt för tv-spelsjournalistiken vare sig jag har helt fel eller inte.”
    Speltidningar kämpar för sina lösnummer. Med följande:

    “Jag förstod att du överdrev ditt tidigare inlägg men precis som Benke skriver så är det en knapp promille av läsarna som skulle “belöna” tidningar som skulle finansiera sina egna resor (vilket i sveriges spelpress för tillfället är omöjligt) och flertalet läsare skulle säkerligen överge dessa “pressetiska” tidningar till förmån för de tidningar som tar “mutresorna” och får fetare material att labba med. “

    Så menar jag att den “pressetiska” (eller utopiska) tidningen lär tappa nästan alla sina läsare till förmån åt dem som tar emot bjudresor och får tillgång till exklusivt (bättre) material.

  31. Mats Nylund Says:

    Bra artikel, eller åtminstone bra intervjuer. Men var var slutpoängen? Den skulle må bra av ett nytt slut med något slags övergripande poäng eller slutsats. Att de utbildade journalisterna finns på dags-/kvällstidningarna men att spelkompetensen finns hos de självlärda speljournalisterna är knappast nytt.

  32. Johan Eklund Says:

    Columbus anses att vara den som upptäckte Amerika, men för indianerna där var kontinenternas existens redan ganska given. :)

  33. Thomas Petersson Says:

    ‘Gillade också artikeln i teorin. Petmostern i en kan tycka att det är ett ödets ironi att den själv lite felaktigt åskådliggör det vi bollat så fram och tillbaka det senaste - vilka som kan vad, om vi sitter på rätt platser och om det egentligen spelar någon roll. Genom att subjektiviteten skiner tydligt igenom och sakfel smyger sig in, vet man ju inte riktigt vad det är man läser: en kritisk granskning eller en vanlig artikel. Men jag tycker fortfarande att det var ett riktigt bra initiativ och intressant läsning. Sablar vad gnällig jag lät nu. Det var inte riktigt tanken. Usch.

  34. Mats Nylund Says:

    Om en elak redaktör hade fått gå igenom artikeln innan publicering hade den antagligen blivit lika bra som sin idé. Den var lite för mesig helt enkelt.

  35. Lärt mig idag | Se till vänster, där går en arab Says:

    […] 1. Bloggar är offentliga. 2. Dagstidningarnas speljournalister gillar inte spelpressen, och några håller med. 3. Speljournalistiken håller på att bli en dokusåpa, snälla håll mig utanför. […]

Leave a Reply

Quote selected text